Поштоване колегинице и колеге,
Обавештавамо вас да ће XXXVII годишњи скуп и скупштина САД бити одржани у Крагујевцу од 29. до 31. маја 2014. О свим детаљима (смештај, екскурзија, место/места одржавања секција/сесија…) обавестићемо вас ускоро.
Рад скупа ће се одвијати у оквиру тематских сесија и постојећих секција Друштва – Секција за палеолит и мезолит, Праисторијска секција, Античка секција, Средњовековна секција и Секција за биоархеологију.
Од тематских сесија до сада имамо предложено:
1. Уништавање археолошке баштине у Србији (мр Адам Н. Црнобрња)
Будући да смо сведоци свакодневног уништавања археолошке баштине у Србији, као и његовог интензивирања последњих година, ова сесија је замишљена као поновни почетак актуализације овога хроничног проблема. Пожељни су прилози који се односе на све области које доводе до уништавања археолошког наслеђа:
– Активности дивљих трагача
– Девастације археолошких локалитета деловањем дивљих трагача
– Проблем активности Организација цивилног друштва (невладине организације, удружења грађана)
– Ограничења тренутних законских решења
– Примери уништавања локалитета
– Илегална трговина артефактима до којих се дошло уништавањем локалитета
– Однос државе према наслеђу
– Сваки други прилог који се односи на уништавање археолошког наслеђа
2. Методолошке, компаративне и реконструктивне студије живота у прошлости (Др Наташа Миладиновић-Радмиловић и Др Селена Витезовић)
Истраживања биолошких остатака у археологији (хуманих, животињских, ботаничких) један су од незаобилазних аспеката савремене археологије, чија је сврха реконструкција начина живота у прошлости. Методологија истраживања унапређује се готово свакодневно и нове студије случајева доносе нове податке, али и отварају нове могућности и нова питања за даља истраживања. Како и на који начин се биоархеолошка истраживања могу уклопити у опште студије живота у прошлости, и како све могу допринети потпунијој интерпретацији археолошких података, јесте основна тема ове сесије.
Позивамо колеге да представе радове како методолошке, тако и студије случајева, на неку од следећих подтема: реконструкција квалитета живота у прошлости на основу хуманих скелетних остатака, реконструкција начина исхране на основу зооархеолошких и археоботаничких података, и друго.
3. MILITARIA ILLYRICI – римско наоружање и војна опрема у Илирику (др Мирослав Вујовић)
Молимо чланове друштва да апстракте (до 300 речи) за скуп пошаљу најкасније до 2. априла 2014. године на адресу:
vfilipov1@gmail.com
Срдачан поздрав,
Управни одбор
Српског археолошког друштва